Başlık
İSTANBUL
Bugün
/
ANKARA
Bugün
/
İZMİR
Bugün
/
BIST, dünya borsalarının etkisiyle düşüşle açıldı
BIST, dünya borsalarının etkisiyle düşüşle açıldı

Huawei CFO'sunun tutuklanmasının ardından gözler ABD ve Çinli yetkililerden gelebilecek açıklamalara çevrilmişken Borsa İstanbul, küresel pay piyasalarına paralel...
6 Aralık 2018 11:11
Font1 Font2 Font3 Font4

ss

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, güne yüzde 0,49 değer kaybıyla 93.506,84 puandan başladı.

Açılışta bankacılık endeksi yüzde 0,64, holding endeksi yüzde 0,20 değer kaybetti. Sektör endeksleri arasında en fazla kazandıran yüzde 0,60 ile menkul kıymet yatırım ortaklığı, en çok gerileyen ise yüzde 1,36 ile metal ana sanayi oldu.

Dün, dünya borsalarındaki düşüşler ve bankacılık hisselerinde yoğunlaşan satışların etkisiyle 92.847,71 puana kadar gerileyen BIST 100 endeksi, bu seviyeden gelen alışlarla yükselişe geçerek günü önceki kapanışa göre yüzde 0,10 primle 93.970,16 puandan tamamlamıştı.

Analistler, Çinli teknoloji devi Huawei’nin sahibinin kızı ve şirketin Mali İşler Direktörü (CFO) Meng Wanzhou’nun İran yaptırımlarını deldiği gerekçesiyle Kanada’da tutuklanmasının ardından küresel piyasalarda negatif bir seyir izlendiğini kaydetti.

Söz konusu gelişmenin ardından küresel piyasalarda ticaret savaşı endişelerinin arttığını ifade eden analistler, konuyla ilgili ABD ve Çin yetkililerinden gelecek açıklamaların yatırımcıların odağına yerleştiğini söyledi.

Analistler teknik açıdan BIST 100 endeksinde 92.500 puanın destek, 95.500 puanın ise direnç konumunda olduğunu kaydetti.

Huawei ile bozulan risk iştahı TL'yi etkiliyorHuawei ile bozulan risk iştahı TL’yi etkiliyor

Huawei'nin sahibinin kızı tutuklandıHuawei’nin sahibinin kızı tutuklandı

Kaynak: AA

YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Yukarı Geri Ana Sayfa