Başlık
İSTANBUL
Bugün
/
ANKARA
Bugün
/
İZMİR
Bugün
/

 • alev almaz is elbiseleri. is elbiseleri , is ayakkabıları
  alev almaz is elbiseleri. is elbiseleri , is ayakk
 • “Brexit yanlış yöne giderse felaket olur”
  “Brexit yanlış yöne giderse felaket olurR
 • Kazakistan’da hükümet istifa etti
  Kazakistan’da hükümet istifa etti
 • Ay’da su üretmenin formülü bulundu
  Ay’da su üretmenin formülü bulundu
 • Bankanın ‘full paket’ ücretine iade kararı
  Bankanın ‘full paket’ ücretine iade ka
 • “ABD, Avrupa’nın güvenliğini rehin aldı”
  “ABD, Avrupa’nın güvenliğini rehin ald
 • Bangladeş’te yangın: 70 ölü
  Bangladeş’te yangın: 70 ölü
 • Meclis teknoloji bağımlılığını araştıracak
  Meclis teknoloji bağımlılığını araştıracak
 • THY’den Galatasaray taraftarlarına ek sefer
  THY’den Galatasaray taraftarlarına ek sefer
 • Bursa siyah incirinin kente katkısı artırılacak
  Bursa siyah incirinin kente katkısı artırılacak
Dolar geriledi, TL toparlandı
Dolar geriledi, TL toparlandı

Yıl başından bu yana baskı altında kalan TL'de dünden bu yana iyimserlik arttı. Dolar/TL kuru 5.42'ye çekilirken, ABD'de hükümetin ne kadar daha kapalı kalacağı ve Fed'in 2019 politikasına ilişkin mesajlar...
11 Ocak 2019 09:09
Font1 Font2 Font3 Font4

ss

Yıla 5.27 civarında başladıktan sonra yukarı yönlü fiyatlanan ve çarşamba gün içi işlemlerde 1 Kasım’dan bu yana en yüksek olan 5.5460’a kadar yükselen dolar/TL’de negatif seyir dün terse döndü.

KOBİ Değer Kredisinin Hazine’ye yük getirmeyeceğinin anlaşılması ve Hazine’nin tahvil ihracına gelen yüksek talep TL’yi güçlendirirken kur dün 5.40’a kadar geri çekildi. Fed’in yavaşlayacağı ve küresel ekonomiye daha fazla zarar verebilecek bir ticaret savaşı yaşanmayacağı beklentisi de TL’ye destek oldu.

Bugüne 5.42’nin hemen altında başlayan dolar/TL saat 08:00’da 5.4206’dan işlem gördü. Aynı saatte euro/TL 6.2528’de yer aldı. Fed Başkanı Powell’ın açıklamalarının ardından bu sabah dolar endeksi ise yüzde 0,19 ekside 95.35 seviyesinde.

Analistler, 5.42 seviyesinin kritik destek olarak izlendiğini. Bunun altındaki fiyatlamaların kalıcı olması durumunda Türk Lirası lehine hareketlerin güçlenebileceği değerlendirmesini yaptı.

Yurt içi piyasalarda bugün cari denge verileri izlenecek. Ekonomistlerin 2018 yılı Kasım ayı cari işlemler beklentisi 1 milyar 46 milyon dolar fazla yönünde. TCMB, ödemeler dengesi verilerini saat 10.00’da açıklayacak.

Fed Başkanı Jerome Powell, Fed’in para politikası konusunda sabırlı olma kabiliyeti bulunduğunu ifade etti ve faizlerin bu yıl iki kez artırılması yönünde tavsiyede bulunan politika yapıcıların öngörülerinin önemini azalttı.

Powell ayrıca, Başkan Donald Trump’ın kendisinin performansı konusunda yönelttiği eleştirilerden endişe duymadığını söyledi. Beyaz Saray’dan görüşme talebi gelirse buna uyacağını da ifade etti.

Bu arada ABD Başkanı Donald Trump, hükümetin kapalı olması nedeniyle İsviçre’nin Davos kentinde düzenlenecek Dünya Ekonomik Forumu’na katılmayacağını duyurdu. Kapanma 21. güne girerken henüz duvar bütçesi üzerinde uzlaşılmış değil. Bundan önceki en uzun kapanma rekoru da yine 21 gün ile Bill Clinton başkanlığında yaşanmıştı.

Fed Başkanı Powell: Trump'ın eleştirilerinden endişe duymuyorumFed Başkanı Powell: Trump’ın eleştirilerinden endişe duymuyorum

YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Yukarı Geri Ana Sayfa