Başlık
İSTANBUL
Bugün
/
ANKARA
Bugün
/
İZMİR
Bugün
/

 • İZBAN AŞ’de toplu iş sözleşmesi imzalandı
  İZBAN AŞ’de toplu iş sözleşmesi imzalandı
 • Fransa’dan Google’ye 50 milyon euroluk ceza
  Fransa’dan Google’ye 50 milyon euroluk
 • Kerç Boğazı’nda iki gemide yangın: 10 ölü
  Kerç Boğazı’nda iki gemide yangın: 10 ölü
 • Çavuşoğlu ABD’li mevkidaşı Pompeo ile görüştü
  Çavuşoğlu ABD’li mevkidaşı Pompeo ile görüşt
 • Çelik: Türkiye Fırat’ın doğusundaki tehdidi bertaraf edecektir
  Çelik: Türkiye Fırat’ın doğusundaki tehdidi
 • Avrupa borsaları, İngiltere hariç düşüşle kapandı
  Avrupa borsaları, İngiltere hariç düşüşle kapandı
 • Alman istihbaratının iki numarası Türk
  Alman istihbaratının iki numarası Türk
 • CHP’den ‘Suriye’de güvenli bölge’ tepkisi
  CHP’den ‘Suriye’de güvenli bölge
 • MHP 200 aday daha açıkladı
  MHP 200 aday daha açıkladı
 • Erdoğan, Rusya Federasyonu’nu ziyaret edecek
  Erdoğan, Rusya Federasyonu’nu ziyaret edecek
Dolar geriledi, TL toparlandı
Dolar geriledi, TL toparlandı

Yıl başından bu yana baskı altında kalan TL'de dünden bu yana iyimserlik arttı. Dolar/TL kuru 5.42'ye çekilirken, ABD'de hükümetin ne kadar daha kapalı kalacağı ve Fed'in 2019 politikasına ilişkin mesajlar...
11 Ocak 2019 09:09
Font1 Font2 Font3 Font4

ss

Yıla 5.27 civarında başladıktan sonra yukarı yönlü fiyatlanan ve çarşamba gün içi işlemlerde 1 Kasım’dan bu yana en yüksek olan 5.5460’a kadar yükselen dolar/TL’de negatif seyir dün terse döndü.

KOBİ Değer Kredisinin Hazine’ye yük getirmeyeceğinin anlaşılması ve Hazine’nin tahvil ihracına gelen yüksek talep TL’yi güçlendirirken kur dün 5.40’a kadar geri çekildi. Fed’in yavaşlayacağı ve küresel ekonomiye daha fazla zarar verebilecek bir ticaret savaşı yaşanmayacağı beklentisi de TL’ye destek oldu.

Bugüne 5.42’nin hemen altında başlayan dolar/TL saat 08:00’da 5.4206’dan işlem gördü. Aynı saatte euro/TL 6.2528’de yer aldı. Fed Başkanı Powell’ın açıklamalarının ardından bu sabah dolar endeksi ise yüzde 0,19 ekside 95.35 seviyesinde.

Analistler, 5.42 seviyesinin kritik destek olarak izlendiğini. Bunun altındaki fiyatlamaların kalıcı olması durumunda Türk Lirası lehine hareketlerin güçlenebileceği değerlendirmesini yaptı.

Yurt içi piyasalarda bugün cari denge verileri izlenecek. Ekonomistlerin 2018 yılı Kasım ayı cari işlemler beklentisi 1 milyar 46 milyon dolar fazla yönünde. TCMB, ödemeler dengesi verilerini saat 10.00’da açıklayacak.

Fed Başkanı Jerome Powell, Fed’in para politikası konusunda sabırlı olma kabiliyeti bulunduğunu ifade etti ve faizlerin bu yıl iki kez artırılması yönünde tavsiyede bulunan politika yapıcıların öngörülerinin önemini azalttı.

Powell ayrıca, Başkan Donald Trump’ın kendisinin performansı konusunda yönelttiği eleştirilerden endişe duymadığını söyledi. Beyaz Saray’dan görüşme talebi gelirse buna uyacağını da ifade etti.

Bu arada ABD Başkanı Donald Trump, hükümetin kapalı olması nedeniyle İsviçre’nin Davos kentinde düzenlenecek Dünya Ekonomik Forumu’na katılmayacağını duyurdu. Kapanma 21. güne girerken henüz duvar bütçesi üzerinde uzlaşılmış değil. Bundan önceki en uzun kapanma rekoru da yine 21 gün ile Bill Clinton başkanlığında yaşanmıştı.

Fed Başkanı Powell: Trump'ın eleştirilerinden endişe duymuyorumFed Başkanı Powell: Trump’ın eleştirilerinden endişe duymuyorum

YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Yukarı Geri Ana Sayfa