Başlık
İSTANBUL
Bugün
/
ANKARA
Bugün
/
İZMİR
Bugün
/

 • alev almaz is elbiseleri. is elbiseleri , is ayakkabıları
  alev almaz is elbiseleri. is elbiseleri , is ayakk
 • “Brexit yanlış yöne giderse felaket olur”
  “Brexit yanlış yöne giderse felaket olurR
 • Kazakistan’da hükümet istifa etti
  Kazakistan’da hükümet istifa etti
 • Ay’da su üretmenin formülü bulundu
  Ay’da su üretmenin formülü bulundu
 • Bankanın ‘full paket’ ücretine iade kararı
  Bankanın ‘full paket’ ücretine iade ka
 • “ABD, Avrupa’nın güvenliğini rehin aldı”
  “ABD, Avrupa’nın güvenliğini rehin ald
 • Bangladeş’te yangın: 70 ölü
  Bangladeş’te yangın: 70 ölü
 • Meclis teknoloji bağımlılığını araştıracak
  Meclis teknoloji bağımlılığını araştıracak
 • THY’den Galatasaray taraftarlarına ek sefer
  THY’den Galatasaray taraftarlarına ek sefer
 • Bursa siyah incirinin kente katkısı artırılacak
  Bursa siyah incirinin kente katkısı artırılacak
Ticaret anlaşması için taslak hazırlanıyor
Ticaret anlaşması için taslak hazırlanıyor

ABD ile Çin arasında bir süredir devam eden görüşmelerden, bir anlaşmaya dair geniş taslak ortaya çıkmaya başladı. Müzakereciler yapısal meseleler hakkında altı mutabakat zaptı...
21 Şubat 2019 09:20
Font1 Font2 Font3 Font4

ss

ABD ve Çin’in ticaret anlaşmazlıklarındaki en zorlu konulara dair taahhütlerini prensip olarak belirlemeye başladıkları belirtildi.

ABD ile Çin arasındaki görüşmelere yakın kaynakların Reuters’a yaptığı bu açıklama, yedi aylık ticaret savaşını sona erdirmek için şimdiye kadar en önemli ilerlemeye işaret etti.

Dünyanın en büyük iki ekonomisi, birbirlerinden ithal yüzlerce milyar dolarlık mala gümrük vergisi getirerek, küresel ekonomik büyümeyi yavaşlattı ve tedarik zincirleri ile üretimi aksattı.

ABD’li ve Çinli yetkililer Washington’da bugün ve yarın üst düzey görüşmelerde bulunurken, ABD Başkanı Donald Trump’ın Çin ekonomisinde yapısal değişiklikler yapması yönündeki talepleri konusunda fikir ayrılıkları yaşamaya devam ediyorlar.

Ancak, iki taraf 1 Mart’a kadar anlaşmaya varmaya çalışırken; kaynaklar, görüşmelerden anlaşmanın geniş taslağının ortaya çıkmaya başladığını belirtti.

Kaynaklar müzakerecilerin yapısal meseleler hakkında altı mutabakat zaptı oluşturmakta olduklarını belirttiler. Bu yapısal meseleler zorla teknoloji transferi ve siber hırsızlık, fikri mülkiyet hakları, hizmetler, para birimi, tarım ve ticarete yönelik tarife dışı engelleri kapsıyor.

Kaynaklardan birine göre, ABD ile Çinli yetkililer geçen hafta Pekin’de yapılan görüşmelerde mutabakat zaptı üzerindeki yükümlülükleri belirleme konusunda çalıştı.

Kaynak, bu sürecin gerçek ticaret müzakeresi haline geldiğini ve hatta hafta sonunda katılımcıların çalışmaya devam etmek için Pekin’de kalmayı düşündüğünü, ancak bunun yerine birkaç gün ara vermeyi ve Washington’da yeniden bir araya gelmeyi kabul ettiklerini belirtti.

Kaynak: Reuters

YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Yukarı Geri Ana Sayfa